Īpašuma iegāde

Īpašuma iegāde

Tiem, kas vēlas iegādāties īpašumu Amatciemā, sniedzam juridisku palīdzību un informāciju, kārtojam visas formalitātes, kas saistītas ar īpašuma pirkumu un nepieciešamības gadījumā ar kredīta noformēšanu. Sniedzam palīdzību arī citos juridiskos un praktiskos jautājumos, lai Jūs ietaupītu savu laiku un pēc iespējas operatīvāk kļūtu par pilntiesīgu Amatciema iedzīvotāju.

Tiekoties ar klientiem un interesentiem esam novērojuši, ka lielākoties jautājumi par ciematu, tā koncepciju, cenām un apsaimniekošanu ir ļoti līdzīgi. Tāpēc zemāk sniedzam atbildes uz Jums interesējošiem jautājumiem.

Īpašumi Amatciemā, to cenas

Vai Amatciemā ir iespējams iegādāties īpašumu, kādas ir cenas?
Cik lieli līdzekļi nepieciešami, lai māju uzceltu?
Vai īpašumu var iegādāties ārvalstnieks?

Sadzīve Amatciemā

Kāda infrastruktūra ir ciemata teritorijā?
Vai Amatciemā nav daudz odu?
Kāda apsardzes sistēma ir Amatciema teritorijā?
Kāda veida sabiedriskais transports ir pieejams?
Cik māju ir ciemata teritorijā?
Vai Amatciemā iedzīvotāji dzīvo pastāvīgi vai tikai brīvdienās?

Izdevumi īpašuma ekspluatācijas laikā

Ar ekspluatāciju saistītie uzdevumi
Nodokļu maksājumi

Ja esat nolēmis iegādāties īpašumu Amatciemā

Izdevumi, ar kuriem jārēķinās īpašuma iegādes gaitā
Aizņēmuma iespējas īpašuma iegādei Amatciemā
Pirkuma līguma saskaņošanas un parakstīšanas gaita
Mājas būvniecība


Vai Amatciemā ir iespējams iegādāties īpašumu, kādas ir cenas? (atgriezties sākumā)

Ar pārdošanā esošajiem īpašumiem iespējams iepazīties šeit →.

Visi pārdošanā esošie zemes gabali ir ar pievilktām komunikācijām – elektrība, centrālais ūdensvads, centrālā kanalizācija, optiskais kabelis. Iespējams iegādāties gan tikai zemes gabalu bez iesāktas mājas un pēc tam izvēlēties mājas projektu un uzsākt mājas būvniecību, gan zemes gabalu jau ar uzsāktu mājas pamatu būvniecību, īpašumu ar mājas karkasu (māja ar jumtu, bez logiem un durvīm) – mājas otrā stāva plānojums un turpmākie būvdarbi atkarīgi no klienta vēlmēm un materiālajām iespējām, kā arī daļēji pabeigtas vai pilnībā pabeigtas mājas. Cenas ir norādītas par īpašumu tādā stāvoklī, kādā tas šobrīd atrodas un redzams dabā.

Ar īpašumiem, to atrašanās vietu, fotogrāfijām un māju plāniem iespējams iepazīties sadaļā „Amatciema plāns”, uzklikšķinot uz katra konkrētā īpašuma. Plānā zaļā krāsā ietonēti pieejamie gruntsgabali, bet rozā pārdotie.


Cik lieli līdzekļi nepieciešami, lai māju uzceltu? (atgriezties sākumā)

Orientējoši izmaksas mājai no „nulles” stadijas līdz pilnībā pabeigtai mājai ir sākot no 1400 €/m2.

Pēc pieredzes klientiem vēlmes un iespējas pabeigt iekšdarbus ir ļoti dažādas. Parasti notikumu gaita ir sekojoša: klients izvēlas īpašumu, dod savas idejas par būvniecības pabeigšanu, tad kopā ar būvniecības firmu tiek sastādīta tāme un saskaņotas izmaksas.


Vai ir īpašumu var iegādāties ārvalstnieks? (atgriezties sākumā)

Īpašumus var iegādāties arī ārvalstu pilsoņi. Amatciemā gruntsgabali ir ar apbūves zemes statusu. Atbilstoši spēkā esošajai Latvijas likumdošanai, apbūves zemi un ēkas uz tās var iegādāties ārvalstu gan fiziskas, gan juridiskas personas. Vietējā pašvaldība – Amatas novada dome – izskata šīs ārvalstu personas iesniegumu un dod atļauju iegādāties īpašumu. Īpašumtiesības Latvijā ir beztermiņa tiesības, tās manto vispārējā kārtībā. Īpašumu var iegādāties kopīgi vairākas personas, tad katram piederēs atbilstoša domājamā daļa tādās proporcijās, par kādām paši pircēji būs vienojušies. Katram īpašniekam tiks izsniegta sava zemesgrāmatas apliecība par īpašuma tiesībām uz katru daļu.

Saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu ārvalsts pilsonis, kuram Latvijā ir īpašums un kuram nepieciešama vīza, vīzu var saņemt bez ielūguma noformēšanas, pamatojoties tikai uz īpašumu tiesību apliecinošo dokumentu – zemesgrāmatu apliecību, un var uzturēties Latvijā līdz 90 dienām pusgada laikā. Uzturēšanās laika ilgums atkarīgs arī no tā, vai personai šeit pieder tikai īpašums vai tā nodarbojas arī ar uzņēmējdarbību.

Saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu ārvalsts pilsonis, kurš ir iegādājies nekustamo īpašumu (zemi ar iesāktu vai pabeigtu apbūvi) Latvijā par vismaz 250 000 Eur var iesniegt dokumentus uzturēšanās atļaujas saņemšanai sev un nepilngadīgajiem ģimenes locekļiem.

Katrs gadījums ir individuāls, tādēļ lūdzam Jūs sazināties ar mums, ja vēlaties konkrētāku informāciju!


Kāda infrastruktūra ir ciemata teritorijā? Vai ir pieejams veikals, slimnīcas, skolas u.c. pakalpojumi? Kādas ir aktīvās atpūtas iespējas? (atgriezties sākumā)

Ciemata teritorijā ir dizaina spa viesnīca (http://www.jonathanspahotel.com/), restorāns, konferenču zāle, pirts, īres mājas un futbola laukums. Apkārt ciematam ir lieli mežu masīvi, kur iespējams nodarboties ar medībām. Pašlaik iedzīvotāji brīvajā laikā, atkarībā no sezonas - dodas pastaigās, skrien, nodarbojas ar nūjošanu un brauc ar velosipēdiem vai pa aizsalušajiem dīķiem slēpo ar distanču slēpēm un slido, kā arī nodarbojas ar makšķerēšanu un zivju audzēšanu dīķos, putnu un meža zvēru vērošanu. Spa viesnīcā var nomāt nepieciešamo inventāru.

Ciematam tuvākais pārtikas/ saimniecības preču veikals ir 50 m attālumā no ciemata. Lielveikali, skolas, slimnīca, poliklīnika, kafejnīcas un restorāni ir tuvākajā pilsētā Cēsīs (12 km no Amatciema), bērnudārzs atrodas 3 km no Amatciema. 12 km attālā pilsēta Cēsis ir pazīstama ar augstas kvalitātes kultūras pasākumiem un sporta izklaidēm – atpūtas bāzes aktīvās atpūtas cienītājiem „Žagarkalns”, „Ozolkalns” un „Rakši”, vasaras/ ziemas biatlona trases, kā arī citas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Vairāk informācijas: www.cesis.lv. 30km no Amatciema atrodas viena no Latvijas skaistākajām un tūristu iecienītākajām pilsētām Sigulda (plašāka informācija par aktivitātēm Siguldā: www.sigulda.lv).


Tā kā ūdeņu ir tik daudz vai nav daudz odu? (atgriezties sākumā)

Uz šo jautājumu Jums varam atbildēt nevis kā biroja darbinieki, bet gan kā ciemata iedzīvotāji! Odi Amatciema teritorijā ir apskaužami mazos daudzumos salīdzinoši ar citām Latvijas teritorijām. Protams, nenoliedzam to esamību vispār, taču vasaras vakaros omulīgi iedzert vīnu uz terases tie tiešām netraucē! Esam secinājuši, ka odiem nepatīk vieglais pastāvīgais caurvējš virs dīķiem, kā arī labs palīgs cīņā ar odiem ir lielais zivju un varžu daudzums dīķos. Droši varam teikt – odi Amatciemā ir saprātīgos, dzīvot netraucējošos daudzumos!


Kāda apsardzes sistēma ir Amatciema teritorijā? (atgriezties sākumā)

Visas mājas Amatciemā ir pieslēgtas apsardzes un ugunsdrošības signalizācijai. Viena no apsardzes kompānijām, kas piedāvā savus pakalpojumus iedzīvotājiem, ciemata teritorijā ir izvietojusi patruļas automašīnu (24h diennaktī), kas nodrošina maksimālu ātru reaģēšanu trauksmes gadījumā. Apsardzes darbinieks sniegs palīdzību arī gadījumos, kad jāizbrauc pretī ātrās palīdzības mediķiem vai nepieciešama praktiska palīdzība ārkārtas situācijās. Pie iebrauktuvēm ciemata teritorijā ir izvietotas barjeras, kas ir aizvērtas. Barjeru atvēršana notiek ar lietotni Smart Living, kas pieejama katram iedzīvotajam. Tiek plānots izvietot nožogojumu visapkārt ciemata teritorijai. Visā ciemata teritorijā darbojas video novērošanas sistēma!


Kāda veida sabiedriskais transports ir pieejams? (atgriezties sākumā)

2 km attālumā no ciemata ir dzelzceļa stacija „Āraiši”, 3 km attālumā ir autobusa pietura „Melturi”, kas ir pieturas punkts autobusiem no/ uz Rīgu un citām Latvijas pilsētām. Amatciems atrodas stundas brauciena attālumā no Rīgas, braucot pa A2 šoseju Pleskavas virzienā (79 km pagriezienā pa labi, norāde „Amatciems”).

Ciemata koordinātas: 57.220705, 25.312259


Cik īpašumi Amatciemā ir pārdoti? Cik māju ir ciemata teritorijā? Cik no tām ir apdzīvotas? (atgriezties sākumā)

Šobrīd Amatciemā ir pārdoti 130 īpašumi, uzsākta 94 māju būvniecība, no tām pilnībā pabeigtas un apdzīvotas ir 79 mājas.


Vai Amatciemā iedzīvotāji dzīvo pastāvīgi vai tikai brīvdienās? (atgriezties sākumā)

Šobrīd 40 no ģimenēm Amatciemā dzīvo pastāvīgi, pārējās ģimenes īpašumu izmanto nedēļas nogalēs un brīvdienās.


Kādi ir izdevumi īpašuma ekspluatācijas laikā? (atgriezties sākumā)

  1. Ar ekspluatāciju saistītie izdevumi. Ar īpašuma ekspluatāciju saistītās izmaksas ir maksa apsaimniekotājam par ciemata kopīgās teritorijas uzturēšanu kārtībā un maksa par katram īpašumam individuāli sniegto pakalpojumu.
    • Kopīgās teritorijas apsaimniekošanas pasākumi sevī ietver ceļu tīrīšanu ziemā, ceļu seguma uzturēšanu kārtībā, ceļu apgaismošanu, barjeru darbības nodrošināšanu, vairāku īpašnieku kopīgā īpašumā esošo dīķu tīrīšanu pēc nepieciešamības. Šobrīd apsaimniekošanas maksa no katra nekustamā īpašuma ir 100 EUR + PVN mēnesī.
    • Individuāli saņemtais pakalpojums ir katras mājsaimniecības patērētais elektrības, ūdens un kanalizāciju daudzums, kas tiek uzskaitīts pēc individuālajiem patēriņa skaitītājiem. Katrai mājai ir optiskā interneta pieslēgums un maksa par to ir atkarīga no pakalpojuma apjoma. Atkritumu izvešana notiek pēc nepieciešamības. Ja īpašnieks vēlas saņemt vēl citus pakalpojumus (mājas uzkopšana, kurināšana, zāles pļaušana utt.), tad pirms tam vienojas ar pakalpojuma sniedzēju par pakalpojuma apjomu un cenu.
  2. Nodokļu maksājumi. Latvijā ir noteikts nekustamā īpašuma nodoklis. Nodokļa likme zemei ir 1,5 %, mājai no 0,2 % līdz 0,6 % atkarībā no mājas vērtības. Vidēji, atkarībā no gruntsgabala lieluma, nekustamā īpašuma nodoklis par zemi gadā ir no EUR 40,00 (par 0,3 ha) līdz 160,00 (par 1 ha), savukārt nodoklis par māju aptuveni EUR 150,00 gadā – līdz EUR 450 gadā.


Izdevumi, ar kuriem jārēķinās īpašuma iegādes gaitā: (atgriezties sākumā)

Tie ir izdevumi, ar kuriem jārēķinās, jo šādus maksājumus paredz LR likumdošanas normatīvie akti, šos maksājumus nesaņem pārdevējs, bet valsts kase un konkrētā pakalpojuma sniedzējs (notārs, banka u.c.).

Lai nostiprinātu zemesgrāmatā īpašuma tiesības uz nopirkto nekustamo īpašumu, jāmaksā: valsts nodeva 2 % no pirkuma maksas vai īpašuma kadastra vērtības, atkarībā no, kura ir augstāka., kancelejas nodeva EUR 21,34; par hipotēkas reģistrāciju – 0,1% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā EUR 1422,87 + kancelejas nodeva EUR 14,23 (https://www.zemesgramata.lv/). Īpašuma reģistrācijai zemesgrāmatā pārdevējs un pircējs pie notāra paraksta noteiktas formas nostiprināja lūgumu, maksa par to apmēram EUR 100,00, ja pircējs pieprasa (bet tas nav obligāti), tad pirkuma līgumu var sastādīt notariāla akta formā, maksa apmēram EUR 500 - 600.


Aizņēmuma iespējas īpašuma iegādei Amatciemā (atgriezties sākumā)

Vairākas bankas ir sagatavojušas speciālu kreditēšanas piedāvājumu īpašuma iegādei Amatciemā, bet katru konkrētu gadījumu banka izskata individuāli. Arī mēs varam paredzēt pirkuma maksas atlikto maksājumu, kas tiek nodrošināts ar nopirktā nekustamā īpašuma hipotēku par labu pārdevējam līdz pilnas pirkuma maksas samaksai. Vienošanās un atliktā maksājuma noteikumi tiek norunāti atsevišķi ar katru konkrēto pircēju. Par hipotēkas nostiprināšanu zemesgrāmatā jāmaksā vienreizēja valsts nodeva 0,1 % no atliktā maksājuma (hipotēkas) summas.


Pirkuma līguma saskaņošanas un parakstīšanas gaita.

Vai jums nepieciešams savs jurists?
Parasti jums jurista palīdzība nav nepieciešama. Mēs veiksim visas nepieciešamās juridiskās procedūras, tajā skaitā visus saskaņojumus un reģistrācijas, iepriekš jums paskaidrojot to nepieciešamību un konkrētās izmaksas, kas noteiktas Latvijas normatīvajos aktos un notāru cenrāžos. Par mūsu pakalpojumu jāmaksā nav. Ja jūs vēlaties, lai īpašumtiesību dokumentāciju sastāda vai pārbauda jūsu jurists/advokāts, jums ir tiesības izmantot šādu iespēju un mēs labprāt strādāsim ar jūsu izraudzīto advokātu vai notāru.

Kas ir Pārdevējs, kā var pārbaudīt Pārdevēja pilnvaru īstumu un Pārdevēja īpašuma tiesības uz pārdodamo īpašumu?
Pēc jūsu pieprasījuma iespējams saņemt un pārtulkot kompetentas valsts iestādes – Komercreģistra apliecību, ar kuru tiek apliecināts nekustamā īpašuma īpašnieka un projekta attīstītāja reģistrācijas fakts, pamatkapitāls, juridiskā adrese un juridiskie pārstāvji. Īpašuma tiesības apliecina Zemesgrāmatas apliecība uz konkrēto īpašumu. Šajā zemesgrāmatas apliecībā var redzēt, kādas hipotēkas un/vai citi apgrūtinājumi jau ir reģistrēti uz šo īpašumu. Pārdevēja pienākums ir pirms pirkuma līguma parakstīšanas uzrādīt sava kreditora (parasti tā ir tikai un vienīgi banka) piekrišanu īpašuma atsavināšanai un hipotēkas dzēšanai pēc pirkuma maksas saņemšanas no Pircēja. Šādos gadījumos parasti tiek slēgts trīspusējs līgums starp Pircēju, Pārdevēju un Pārdevēju kreditējošo banku.

Termiņi.
Tiklīdz būsim saskaņojuši pirkuma līguma nosacījumus un tekstu, dosimies pie notāra, lai parakstītu nostiprinājuma lūgumu, kas adresēts Cēsu zemesgrāmatai. Pie notāra var ierasties arī jūsu pilnvarota persona ar rakstiski pie notāra izdotu pilnvaru. Pēc tam par visu turpmāko dokumentu gaitu parūpēsimies mēs. Zemesgrāmatas apliecību, kas apliecinās jūsu īpašuma tiesību reģistrāciju, varēsiet saņemt apmēram pēc 4 nedēļām.

Strīdus risināšanas kārtība.
Līgumā tiek piemērotas Latvijas tiesību normas un strīdi tiek risināti saskaņā ar Latvijas tiesību normām tāpēc, ka gan īpašuma projekta attīstītājs, gan arī pats īpašums atrodas Latvijā.


Mājas būvniecība. (atgriezties sākumā)

Pirms jebkādas savrupmājas, vasarnīcas, garāžas, sētas, citu konstrukciju, baseinu, sporta laukumu, tenisa kortu vai citu dzīvojamo un atpūtas objektu būvniecības ieceres realizēšanas vai pārbūves uzsākšanas, ideja jāsaskaņo ar APSAIMNIEKOTĀJU un pēc saskaņošanas un būvprojekta izstrādes Amatas novada pašvaldības būvvaldē jāsaņem Latvijas Republikas likumos noteiktajā kārtībā izdota būvatļauja. Tehniskos noteikumus inženiertehnisko komunikāciju pieslēgumu ierīkošanai izsniedz APSAIMNIEKOTĀJS. Pēc būvatļaujas saņemšanas vienu tehniskā projekta dokumentācijas eksemplāru  iesniedz APSAIMNIEKOTĀJAM, lai varētu tikt veikta mājas turpmaka apsaimniekošana. Plānojot būvniecības ieceri, jāņem vērā ierobežojumi attiecībā uz izmantotajiem materiāliem, ārējām fasādēm, projektu, plānojumu, atrašanās vietu, iederību ainavā un pabeigto būvju augstumu, saprātīgā mērā ievērojot Amatas novada pašvaldības apbūves noteikumus.

Ja būsiet izvēlējies gruntsgabalu ar jau iesāktu jaunbūvi, tad mūsu būvfirma būvniecības darbus pabeigs atbilstoši jūsu idejām un finansiālajām iespējām.

Pirms būvdarbu turpināšanas pārreģistrēsim būvniecības atļauju (būvatļauju) uz jūsu vārda. Būvniecības atļaujas izsniedz un projekta attīstītāja arhitektūras projektus apstiprina attiecīgās pašvaldības galvenais arhitekts. Latvijā juridiski nav iespējams uzsākt būvdarbus bez minētās atļaujas un projekta apstiprinājuma.

Katrs nākošais būvniecības solis tiks saskaņots. To var ērti izdarīt arī elektroniski. Tiek saskaņota katra darba etapa un izmantojamo materiālu tāme.

Būvniecības laikā jūs jebkurā brīdī varat apskatīt būvvietu, katrā būvdarbu posmā varat veikt dažādus grozījumus saskaņotajā dizainā. Pirms tam atbilstoši grozījumi tiks veikti mājas projekta tehniskajā dokumentācijā. Pirms jebkādu grozījumu veikšanas, jūs ar būvfirmu vienosieties par izmaiņām jau saskaņotajā tāmē un darbu izpildes grafikā.

Pēc visu būvniecības darbu pabeigšanas tādā stadijā, kad mājā var dzīvot, nodosim ēku ekspluatācijā. Kad būsiet saņēmis aktu par mājas nodošanu ekspluatācijā, palīdzēsim iereģistrēt zemesgrāmatā arī ekspluatācijā nodotu māju. Tam būs nepieciešams vēlreiz doties pie notāra un parakstīt nostiprinājuma lūgumu Cēsu zemesgrāmatai par ekspluatācijā nodotas mājas ierakstīšanu zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka saņemsiet jaunu zemesgrāmatas apliecību, kur īpašuma sastāvā būs ne tikai zeme, bet arī māja (un/vai citas ēkas).

Lūdzu, ievērojiet to, ka šie paskaidrojumi un informācija nav līguma sastāvdaļa un tiek sniegti tikai un vienīgi kā vadlīnijas.

© 2013, Jaunmāras Ltd